Acentalarımız
ak yatirim

ak yatırım

ak yatırım
GÖNDER

Sıkça Sorulan Sorular

Hisse Senedi Soruları

Hisse senedi nedir?

Anonim ortaklıkların ihraç ettikleri, anonim ortaklık sermaye payını temsil eden kıymetli evrak niteliğine sahip senetlerdir. Hisse senedi ortaklık hakkı verir, borçluluk doğurmaz.

Hisse senedinin sağladığı haklar nelerdir?
 • Kar Payı Hakkı
 • Rüçhan Hakkı
 • Tasfiye Bakiyesine Katılma Hakkı
 • Şirket Yönetimine Katılma Hakkı
 • Oy Hakkı
 • Bilgi Edinme Hakkı
Neden hisse senedine yatırım yapmalıyım ?

Kısa/uzun vadeli yatırım imkanı: Hisse senedi, sahibine hem kısa hem uzun vadede yüksek getiri elde etme fırsatı sağlamaktadır. Hisse senetleri, kısa vadeli getiri fırsatının yanı sıra uzun vadede istikrarlı, düzenli ve diğer yatırım araçlarına göre daha yüksek getiri potansiyeline sahiptir. Hisse senedi alım-satımında, hisse senetlerinin değer kaybetmesi halinde zarar etme riski de bulunmaktadır.

Kar payı (temettü): Hisse senedi, sahibine şirketin yıllık net karından pay alma hakkı verir. Şirket genel kurulunda kar dağıtım kararı alınması durumunda hisse senedi sahiplerine temettü ödemesi yapılır.

Sermaye kazancı: Kısa/uzun vadedeki fiyat değişiklikleri değerlendirilerek, hisse senedi alım-satımından elde edilen gelirdir. Hisse senedi alım-satımında, hisse senetlerinin değer kaybetmesi halinde zarar etme riski de bulunmaktadır.

Vergi avantajı: Hisse senedi alım-satımından elde edilen gelire uygulanan stopaj oranı %0'dır.

Hisse senetlerine yatırım yapmanın avantajları nedir?
 • Diğer yatırım ürünlerinin getirisinden daha yüksek bir getiri frsatı sunar.
 • Şirketlerin kar payından faydalanırsınız.
 • Elinizde bulunan birikiminizi Türkiye'nin en büyük şirketlerine ortak olarak reel piyasaya yatırım yaparsınız.

Ancak hisse senedi fiyatı düştüğünde anaparanızdan kayba uğrayacağınız için risk seviyesi yüksek bir yatırım aracıdır

Hisse senedi seans saatleri nedir?

“BIST Pay Piyasası guncel işlem saatlerine ulaşmak için tıklayınız.

Hisse senedi fiyat bilgilerini nasıl görebilirim? Hisse senedi derinlik bilgisi görebiliyor muyum?

İnternet Şube'den anlık olarak hisse senedi fiyatlarını takip edebilirsiniz. SPK mevzuatı gereği derinlik bilgileri kamuya açık olarak verilememektedir. Derinlikli ekran üzerinden piyasa bilgisi izlemek istiyorsanız vadesiz hesabınızın bağlı bulunduğu şubenizden ve/veya bilgi alabilirsiniz.

Lot altı hisse senedi alım-satım işlemi yapabilirmiyim? Bunlara uygulanan komisyon oranı nedir?

Ak Yatırımda lot altı işlem yapılmamaktadır.

Hisse senedi alımı yaptıktan sonra T+2 gününe kadar paramı repoda değerlendirebilir miyim?

Evet, hisse senedi alımı yaptıktan sonra T+2 gününe kadar hesabınızda bulunan paranız eğer 1000 TL'nin üzerinde ise repoda değerlendirilir.

Hangi kanallardan halka arz talebi girebilirim?

Halka arz taleplerinizi tüm Ak Yatırım ve Akbank şubelerinden, Akbank Direkt İnternet ve Akbank Direkt Mobil kanallarından ve 444 25 25 numaralı Akbank Çağrı Merkezi üzerinden iletebilirsiniz.

Kullanılan Akbank Direkt İnternet'in şifreleme ile ilgili olası riskleri ve güvenlik önlemleri nelerdir ?

Akbank Bireysel İnternet Şubesi ile müşterisi arasında giden gelen bilgilerin güvenliği, SSL (Secure Socket Layer) denilen ve güvenli kabul edilen bir katman tarafından sağlanmaktadır. SSL, bir ucu müşteride, diğer ucu Akbank Bireysel İnternet Şubesi'nde olan bir tünel gibi düşünülebilir. Tünelin içinden ne aktığını sadece Akbank Bireysel İnternet Şubesi ve müşterisi bilebilir, fakat dışarıdan bakan kimse, tünelin içinde ne aktığına dair bilgi edinemez. Bunlara ek olarak SSL, Akbank Bireysel İnternet Şubesi'ne bağlanmak isteğinde bulunduğunuzda (tarayıcınızda 'https://internetsube.akbank.com.tr' yazdığınızda), bağlanmış olduğunuz yerin Akbank Bireysel İnternet Şubesi ve karşınıza gelen sayfanın Akbank Bireysel İnternet Şubesinin bir sayfası olduğundan emin olmanızı sağlar. Böylece, kullanıcı kodu ve şifrenizin başka bir kimsenin eline geçmesinden şüphe etmeden yazıp, güvenle 'ONAY' tuşuna basabilir, bu bilgilerin Akbank Bireysel İnternet Şubesine geldiğinden ve gizliliklerinin korunduğundan emin olabilirsiniz.

İnternet veya çağrı merkezinden girilen emirlerin iptal imkani var mıdır?

İnternetten ve çağrı merkezinden girilen gerçekleşmemiş konumdaki emirler iptal edilebilir.

Hisse senedi borcum nasıl tahsil edilir?

Alımlarınızdan kaynaklı ödemeniz gereken tutarlar Ak Yatırım yatırım hesabınızdan ve yatırım hesabınızın bağlı olduğu mevduat hesabından tahsil edilir. Yeterli nakit bulunmadığı taktirde, hesabınız “Çatı Hesabı” ise B Tipi Likit fonlarınız ve ÇATI hesabınıza tanımlı döviziniz nakde dönüştürülmek suretiyle tahsil edilir. Bağlı olan hesabınızda yeterli nakit bulunmadığı taktirde diğer mevduat hesaplarınızdan tahsil edilir.Yapılan tahsilat işlemleri alım bedellerinizi karşılamadığı taktirde kalan borcunuz için temerrüt faizi uygulanır. 01.01.2004 tarihinde yürürlüğe giren SPK Tebliği'ne göre üç ay içinde iki defadan fazla takas yükümlülüğünü yerine getirmeyen (nakit ödeme ya da kıymet) müşteriler Borsa'ya bildirilmek zorunda olup, Borsa tarafından ilan edilmek suretiyle altı ay süresince bu müşterilerin diğer aracı kurumlardan da işlem yapmalarına izin verilmeyecektir. Yatırımcıların yasaklı oldukları altı ay içinde işlem yapabilmeleri için tek koşul emir tutarını peşin olarak yatırmalarıdır.

Hesabım neden hareketsiz hale getiriliyor ve nasıl hareketli yapabilirim?

Eğer hesabınız Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde sicil numaranız ile eşleşmemişse hesabınız hareketsiz konumdadır. Hesabınızı hareketli hale getirebilmek için kimlik ve güncel adres bilgilerinizi gösteren belgeler ile hesabınızın bağlı olduğu Akbank Şubenize başvurmanız gerekmektedir.

Hesabıma neden blokaj konuyor ?

Hisse senedi alım işlemlerinde hesabınızda bulunan nakde, hisse senetlerine ve yatırım fonlarına, hesabınıza tanımlanan oran doğrultusunda blokaj uygulanır.İhbarlı fon alım taleplerinde de hesabınızda bulunan nakde talebinizin tutarı kadar blokaj uygulanır. İşlemlerin takası gerçekleşip tahsilat yapıldığında hesaba konulan blokaj otomatik olarak kalkar.

Hesabımda kalan nakit tutarın değerlendirilmesi için hergün talimat vermem gerekir mi?

Ak Yatırım'da hesabınızda kalan nakit TL'ye hergün otomatik repo veya likit fon yapılır. Bu işlem için alt limit 1.000 TL. olup talimat vermenize gerek yoktur.

Varant Sıkça Sorulan Konular

Varant nedir?

Yapılandırılmış ürünler sınıfından bir finansal araç olan varantlar, 13/08/2010 günü BIST'de Kurumsal Ürünler Pazarı'nda işlem görmeye başladı. Uluslararası piyasalarda da giderek ilginin ve işlemin arttığı varantlarda büyük kazançlar sağlandığı gibi, ciddi miktarda kayıplar da oluşabilmektedir. Bu yüzden de varantların işleyişi, özellikleri, fiyatını etkileyen faktörler ve ne tür risklere sahip oldukları gibi bilgiler yatırımcılar açısından oldukça önemlidir. Opsiyon sözleşmelerinin menkul kıymetleştirilmiş halidir. Belirli bir vadeleri vardır.

Varant, elinde bulunduran kişiye, dayanak varlığı ya da göstergeyi önceden belirlenen bir fiyattan, belirli bir tarihte veya belirli bir tarihe kadar alma veya satma hakkı veren ve bu hakkın kaydi teslimat ya da nakit uzlaşı ile kullanıldığı menkul kıymet niteliğindeki sermaye piyasası aracıdır.

Varant satın alan yatırımcı, ödediği bedel karşılığında bir dayanak varlığı değil, o dayanak varlığı alma ya da satma hakkını satın alır. Bir hak satın alınmış olduğundan dolayı da kâr payı, rüçhan, tasfiyeden öncelikli yararlanma, oy kullanma, bilgi edinme gibi haklar varantlarda yoktur.

Dayanak Varlıklarımız

 • BIST 30 Hisse Senetleri
 • BIST Ana Endeksleri
 • BIST 30 Hisselerinden Oluşan Sepet Varantlar

Fiyat Marjları

Baz fiyat olmadığı için tavan ve taban da yoktur. Bütün emirler piyasa yapıcının verdiği alım satım kotasyonları aralığında gerçekleşir.

Kotasyon aralığı dışındaki fiyatlardan verilen emirler de sisteme kabul edilir. Ancak bu emirler kotasyon aralığına dahil olana kadar işlem görmezler.

Piyasa yapıcı tarafından girilmiş olan kotasyonun tamamen bitmesi durumunda, 3 dakika içinde piyasa yapıcısı kotasyonu minimum kotasyon miktarına tamamlar. Bunu yapmaması durumunda sistem otomatik kotasyon atar.

Varantlarda Bulunan Riskler

İhraççı riski: İhraççının yükümlülüklerini yerine getirememesi durumudur.

Kaldıraç Riski: Kaldıraç nedeniyle varant yatırımında yüksek kârlar sağlanabilir; aynı zamanda yüksek zararlar da oluşabilir. Piyasada oluşacak fiyat hareketleri sonucunda yatırılan paranın tümü kaybedilebilir. Ancak buradaki risk, varanta ödenen toplam bedel ve ödenen komisyonlarla sınırlıdır.

Bütün bu bilgilerin yatırımcıya duyurulması için işlem yapılmadan önce, Varant Risk Bildirim Formu imzalatılır.

Vergi

BIST'te işlem gören hisse senetlerine ve hisse senedi endekslerine dayalı olarak ihraç edilen aracı kuruluş varantlarının alım satım işlemlerinde %0 stopaj kesintisi bulunmaktadır. Hisse senetlerine ve hisse senedi endekslerine dayalı olarak ihraç edilenlerin haricindeki aracı kuruluş varantlarının alım satım işlemlerinde ise stopaj kesintisi %10 oranındadır.

Neden varant alırız?

Alım varantı mı yoksa satım varantı mı?

Dayanak varlığın fiyatında büyük ölçüde değişiklik olabileceğine dair beklentiler varant alımındaki en büyük sebeptir. Ancak buradaki önemli nokta, alım varantı mı yoksa satım varantı mı alınacağıdır.

Dayanak varlığın beklenen fiyat hareket yönü, alım ya da satım varantı alma kararını etkiler. Dayanak varlığın fiyatının yükselmesi bekleniyor ise alım varantı, dayanak varlığın fiyatının düşmesi bekleniyor ise satım varantı alınır.

Varantlar kaldıraçlı olarak işlem görürler. Kaldıraç en basit anlatımıyla, dayanak varlıktaki bir birim değişikliğin varantın fiyatında ne kadarlık değişim yarattığıdır. Yatırımcıların ödedikleri prim alınan pozisyon büyüklüğünün belli bir oranıdır.

Örneğin, kullanım fiyatı 8 TL olan bir varantın fiyatı 0,60 TL ise, yatırımcı 0,60 TL ödeyerek 8 TL fiyatlı bir dayanak varlığın fiyat hareketinden etkilenir.

Varantın Vadesine Göre Çeşitleri

Amerikan Tipi Varantlar: Vadesinden önce herhangi bir zamanda kullanılabilen varantlardır. Diğer tüm etkenler aynı kalsa dahi, kullanım zamanındaki esneklik nedeniyle Amerikan Tipi varantlar daha pahalıdır.

Avrupa Tipi Varantlar: Sadece vadesinde kullanılabilen varantlardır. Dönüşüm vade sonundan önce olamaz.

Varant alan yatırımcının üç seçeneği vardır:

 • Vade sonunu bekler.
 • Varantı vade içinde satabilir.
 • Varantı işleme koyup (varant dönüşümü), hakkını kullanabilir. (Amerikan tipi varantlar vade içinde işleme konulabilir, ancak halihazırda BIST'de Amerikan tipi varantlar bulunmamaktadır)

Varantın kullanımındaki en önemli unsur vadesine göre ne çeşit olduğudur.

Varant Dönüşümü

Varant alınmasıyla sahip olunan hakkın kullanılmasına "varant dönüşümü" ya da varantın işleme konulması denilir. Dönüşüm kaydi uzlaşma ile ya da nakdi uzlaşma ile olabilir.

Kaydi Uzlaşma ile Dönüşüm: Varantı alan yatırımcı dayanak varlığın izahnamede yer alan fiyat üzerinden hesaplanan tutarını ihraççıya öder; ihraççı da karşılığında dayanak varlığı kaydi olarak varant sahibine teslim eder.

Nakdi Uzlaşma ile Dönüşüm: Dayanak varlığın piyasa fiyatı ile varantın kullanım fiyatı arasındaki fark hesaplanarak varantı alan yatırımcının hesabına aktarılır.

Varantın Fiyatını Etkileyen Faktörler

Bir varantın değeri beş değişkenin hareketinden etkilenmektedir. Bu değişkendeki hareketlerin varant fiyatlarını ne yönde etkilediği aşağıdaki tabloda özetlenmiştir.

Değişken

Alım Varantının Fiyatı

Satım Varantının Fiyatı

Dayanak Varlığın Fiyatı

 

 

 

Temettü Beklentisi

 

 

 

Oynaklık

 

 

 

Faiz Oranı

 

 

 

Vade tarihi

 

 

 


Vrantın Değeri

Varantın Fiyatı = Varantın İçsel Değeri+Zaman Değeri

İçsel Değer: Varantın kârda olup olmadığını gösterir. Zararda ya da başabaş olan varantlarda içsel değer sıfırdır.

Zaman Değeri: Varantın tüm ömrü için ödenecek olan karşılıktır. Vadeye kalan gün sayısı azaldıkça varantın zaman değeri de düşer. Vade günü zaman değeri sıfırdır.

Zararda olan varantların içsel değeri sıfır olup, vade günü zaman değeri de sıfırlanacağı için varant "değersiz" olacaktır.

Örneğin; kullanım Fiyatı 8 TL olan alım ve satım varantlarında varantın fiyatı aşağıda gösterilmiştir.

Varant Türü Dayanak Varlık Kullanım Fiyatı Dayanak Varlığın
Cari Fiyatı
Vade Varant Fiyatı İçsel Değer Zaman Değeri
Alım A Hissesi 8 9 6 ay 1,5 1 0,5
Alım A Hissesi 8 9 3 ay 1,3 1 0,3
Alım A Hissesi 8 7,5 3 ay 0,3 0 0,3
Satım A Hissesi 8 9 6 ay 0,5 0 0,5
Satım A Hissesi 8 7 3 ay 1,3 1 0,3

Başabaş Nokta

Alım Varantlarında = Varantın Kullanım Fiyatı+Varantın Fiyatı

Satım Varantlarında = Varantın Kullanım Fiyatı-Varantın Fiyatı

Örnek:

A hissesinin alım varantında;
Kullanım Fiyatı: 8 TL
Varantın Fiyatı: 0,60 TL ise
Başabaş Nokta: 8,60 TL'dir. Dayanak varlığın cari fiyatı 8,60'ın üzerinde ise kâr edilir.

A hissesinin satım varantında;
Kullanım Fiyatı: 8
Varantın Fiyatı: 0,60 TL ise
Başabaş Nokta: 7,40 TL'dir. Dayanak varlığın cari fiyatı 7,40'ın üzerinde ise kâr edilir.

Ak Yatırım'da varant nasıl varant hesabı açabilirim?

Ak Yatırım nezdinde hisse senedi işlemlerinizi gerçekleştirdiğiniz bir yatırım hesabınız var ise "Varantlara İlişkin Risk Bildirim Formu"nu imzalamanız işlem yapmanız için yeterlidir.

Eğer yatırım hesabınız yoksa; size en yakın Akbank veya Ak Yatırım Şubesine giderek “Ak Yatırım Hizmetleri Çerçeve Sözleşmesi” imzalayarak bir yatırım hesabı açtırmanız ve "Varantlara İlişkin Risk Bildirim Formu''nu imzalamanız gerekmektedir.

Varant işlem saatlerinedir?
 • Birinci Seans 09:50-12:30
 • İkinci Seans 14:20-17:30
(Varantlar açılış seansına dahil edilmezler.)
Varant emir kuralları nedir?

Emir Öncelik Kuralları

BIST varant pazarında "piyasa yapıcılı çok fiyat-sürekli müzayede" sistemi geçerlidir. Yani piyasa yapıcı üye alış-satış kotasyonu verir, verilen alım-satım emirleri fiyat ve zaman önceliği kurallarına göre sisteme kabul edilir.Kotasyon aralığı dahilindeki fiyatlardan karşı taraftaki uygun fiyatlı alış-satış emirleriyle eşleşir. Bu emirlerin içerisinde kotasyon emirleri de olabilir. Piyasa yapıcı üye, kotasyon girmeden varantlara emir girişi yapılamaz.

Emir İptali ve Değişikliği

Varantlarda emir iptali vardır.

Emir değiştirme (fiyat iyileştirme, fiyat kötüleştirme ve miktar değiştirme yönünde) özelliğine sahiptir.

Varantlarda Açığa Satış ve Ödünç Menkul Kıymet

Varantlarda açığa satış işlemi yapılmaz ve ödünç menkul kıymet olarak kullanılmaz

Takas ve Dönüşüm

Varantların takas işlemleri diğer hisse senetlerinde olduğu gibi T+2'dir.

Varantlarda son işlem günü vade sonu günüdür (V). Vade sonunda varantı elinde tutan hak sahibi, eğer varant kârda ise dönüşüme katılır.

Son işlem gününde gerçekleşen işlemlerin takası tamamlanır (V+2) ve varantın son hak sahipleri belirlenir.

(V+3). gün ise hak kullanım işlemleri başlar.

BIST'de işleme bağlamış olan varantlarda nakit uzlaşı ile varant dönüşümü yapılmaktadır.

VİOP SIKÇA SORULAN SORULAR

Kimler vadeli piyasalarda işlem yapar?
 • Riskten korunmak isteyen yatırımcılar: Bir sermaye piyasası aracı, döviz, kıymetli maden ve malı kullanan, bunlarda pozisyon tutan ve gelecekte meydana gelebilecek beklenmedik değişimlerden korunmak isteyen yatırımcılar vadeli piyasalarda spot piyasadaki pozisyonlarının tersi yönünde pozisyon alırlar.
 • Fiyat hareketlerinin getirdiği fırsatlardan yararlanmak isteyen yatırımcılar: Fiyat beklentileri çerçevesinde kar elde etmek isteyen yatırımcılar için vadeli piyasalar özellikle kaldıraç etkisi ile önemli fırsatlar sunar. Kaldıraç etkisi ise aynı zamanda yatırımcılar için risk oluşturabilmektedir.
 • Arbitrajcılar: Arbitrajcılar, iki veya daha fazla piyasada, üründe ve/veya vadede eş zamanlı yapılan alım satım işlemleri ile risksiz kar elde etmeyi hedeflerler
VİOP'ta işlem yapmanın avantajları nedir?
 • Kaldıraç unsuru: Vadeli işlem piyasalarında pozisyon almak için o pozisyon değerinin düşük bir oranında başlangıç teminatının yatırılması yeterlidir. Vadeli piyasalarda yatırımcılar gerek fiyat artışlarından gerekse fiyat düşüşlerinden kaldıraçlı olarak getiri elde etme imkanına sahiptirler. Ancak kaldıraç etkisi yatırımcı için spot piyasaya göre çok daha hızlı ve büyük miktarda zarar etme riskini de içinde barındırır.
 • Fiyat düşüşlerinden de faydalanma olanağı: Vadeli piyasalar açığa satış imkanı verir. Bu sayede yatırımcılar kısa pozisyon alarak fiyat düşüşlerinden de faydalanabilir.
 • Vergi avantajı: Hisse senedi veya hisse senedi endekslerine dayalı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinden elde edilen kazançlar %0 stopaja tabi olup, beyan edilmez.
 • Portföy çeşitlendirmesi: Vadeli piyasalar portföy çeşitlendirmesi ve dolayısıyla riskin yayılması açısından değişik seçenekler sunar.
 • Karşı taraf riski: VİOP'ta işlemler takas kurumunun (Takasbank) garantisi altındadır.
 • Teminatların nemalandırılması: Takasbank'ta teminat hesaplarında tutulan Türk Lirası cinsinden işlem teminatları Takasbank Fon Yönetimi tarafından mümkün olan en iy şartlarda nemalandırılır
VİOP'ta kullanılan teminatlandırma yöntemi nedir?

VİOP'ta portföy bazında teminatlandırma yöntemi kullanılır. Portföy bazında teminat hesaplamasına esas teşkil edecek parametreler Takasbank tarafından belirlenir. Takasbank, portföy bazında teminatlandırma işlemlerinde Standard Portfolio Analysis of Risk (SPAN) algoritmasını kullanır.
SPAN, portföy riski bazında, takas kurumu ve müşteri detayında gerekli teminatı hesaplayan bir sistemdir. SPAN algoritmasında, değişik fiyat ve volatilite değişim seviyelerine dayalı olarak oluşturulan senaryolar arasından maksimum risk göz önünde bulundurularak, teminat tutarı portföy bazında hesaplanmaktadır

VİOP'ta bulunması gereken teminat ve sürdürme teminatı nedir?
 • Bulunması Gereken Teminat: Hesaptaki son açık pozisyon ve son SPAN parametre dosyası verilerine göre hesaplanan tutardır.
 • Başlangıç Teminatı: SPAN portföy bazında teminatlandırma yöntemi kullanılarak belirlenir.
VİOP'ta hangi kıymetleri teminat olarak kabul etmektedir?

Ak Yatırım aracılığıyla yapılan işlemlerde teminat olarak TL, Konvertibl döviz(USD,Euro..) BIST 100 endeksinde bulunan pay senetleri gibi, MKT prosedüründe yer alan varlıklar teminat olarak kabul edilebilir.

Gün sonu uzlaşma fiyatı nedir?

Günlük uzlaşma fiyatı, Borsa tarafından, vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde işlem günü sonunda açık pozisyonların yeniden değerlemesinde ve hesapların güncellemesinde esas alınan fiyattır.

Teminat Tamamlama Çağrısı (Margin Call) nasıl oluşur?

Takasbank Nakit teminat tutarı, Takasbank bulunması gereken teminat değerinin altına inmesi durumunda Takasbank tarafından teminat tamamlama çağrısı yapılır. Teminat tamamlama yükümlülüğü ertesi gün saat 13:30'a kadar yerine getirilmediği takdirde, gerektiği kadar pozisyon piyasa fiyatından likide edilir.

Vade sonu uzlaşma fiyatı nedir?

Vade sonuna dek kapatılmamış pozisyonların değerlemesinde esas alınacak olan fiyattır.

Vade tarihinde uzlaşma nasıldır?

Vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinde vade tarihinde uzlaşma fiziki teslimat ve nakdi uzlaşı şeklinde gerçekleştirilir. Fiziki teslimatta üzerinde anlaşılan dayanak varlık el değiştirir. Nakdi uzlaşıda ise sözleşme fiyatı ile vade tarihindeki cari fiyat arasındaki fark kadar tutar taraflar arasında el değiştirir.

VİOP'ta uzun ve kısa pozisyon ne anlama geliyor?

VİOP'ta uzun (long) pozisyon alım işlemlerini; kısa (short) pozisyon ise satım işlemlerini ifade etmektedir

VİOP'ta ters işlemle pozisyon kapatmak ne demektir?

VİOP'ta yatırımcı vade sonunu beklemeden uzun (alım) pozisyonu satarak; kısa (satım) pozisyonu ise alım yaparak kapatabilir

VİOP'ta seans saatleri nedir?
 • T+1 Günü 14.30: Takas Süresinin Sonu
Pazarlar Normal Seans Saatleri
Pay Türev Pazarı 09:30 - 18:10
Diğer Türev Pazarları 09:30 - 18:15

 

Pazarlar Yarım Gün - Normal Seans Saatleri*
Pay Türev Pazarı 09:30 - 12:40
Diğer Türev Pazarları 09:30 - 12:45

 

Yurt dışından nasıl hesap açabilirim?

Yurt dışından nasıl hesap açabilirim?

Sadece Türkiye'deki Akbank şubelerinden mevduat ve yatırım hesabı açılabilmektedir. Eğer yurt dışında yaşıyorsanız; Türkiye'de yaşayan bir yakınınıza vekaletname vererek, Türkiye'deki bir Akbank şubesinden, mevduat ve yatırım hesabı açtırabilir, Internet Bankacılığı kullanıcı kodu ve şifresi alabilirsiniz.

İlgili sözleşmenin en yakın Konsolosluk'ta imzalanıp hesabının bulunduğu şubeye gönderilmesi de mümkündür.

ak