Acentalarımız
ak yatirim

ak yatırım

ak yatırım
GÖNDER

Paya Dayalı Türev Araçlar

Ak Yatırım "İşlem Aracılığı Faaliyet Belgesi" ile müşterilerinin emirlerini Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VIOP) 'na iletmektedir. Yatırımcılar, VİOP' ta çeşitli dayanak varlıklar üzerine düzenlenmiş olan Pay Vadeli İşlem Sözleşmelerini ve Pay Opsiyon Sözleşmelerini korunma, yatırım ve arbitraj amaçlarıyla alıp satabilmektedir. Vadeli işlem piyasaları, yatırımcıların kaldıraçlı işlem yapmalarını sağladığı gibi etkin risk yönetimi yapmalarına da imkân sunmaktadır.

PAY VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMELERİ

Sözleşmenin taraflarına, standartlaştırılmış miktar ve kalitedeki bir malı, kıymeti veya finansal göstergeyi, belirlenen ileri bir tarihte, bugünden üzerinde anlaşılan bir fiyattan alma veya satma yükümlülüğü getiren sözleşmelerdir.

GENEL ÖZELLİKLERİ

Uzlaşma Şekli: Pay senedine dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin uzlaşma yöntemi fizikidir. Pay senedine dayalı vadeli işlem sözleşmelerinde fiziki teslimat, pay senetlerinin sözleşme üzerinden kaydi olarak el değiştirmesi şeklinde gerçekleşir.

Vade Ayları: Yılın tüm ayları. Aynı anda içinde bulunulan ay ve bu aya en yakın iki ay olmak üzere toplam 3 vade ayına ait sözleşmeler işlem görür.

Sözleşme Büyüklüğü: Bir adet sözleşme, dayanak varlığa ait 100 adet pay senedini temsil eder.
Örnek;
1 Kontrat Mart Vadeli AKBNK Pay Senedi Sözleşmesi (F_AKBANK0321) = 100 lot AKBNK Pay Senedi’ ne denktir.
Bu durumda, 1 kontrat F_AKBANK0321 sözleşmesi alış işlemi ile 100 lot AKBNK hisse senedi alınmış, 1 kontrat F_AKBANK0321 sözleşmesi satış işlemi ile 100 lot AKBNK hisse senedi satılmış olur.

Dayanak Varlıklar: AKBNK,ARCLK, ASELS, BIMAS, CCOLA,DOHOL, EKGYO, ENJSA, ENKAI, EREGL, FROTO, GARAN, GUBRF HALKB, ISCTR, KCHOL, KOZAA,KOZAL, KRDMD, MGROS, OYAKC, PETKM, PGSUS, SAHOL, SASA, SISE, SODA,SOKM, TAVHL, TCELL, THYAO, TKFEN, TOASO, TRKCM, TSKB, TTKOM, TUPRS, ULKER, VAKBN, VESTL, YKBNK Pay Senetleri.

VİOP AVANTAJLARI
  • Kaldıraç unsuru: Vadeli işlem piyasalarında pozisyon almak için o pozisyon değerinin düşük bir oranında başlangıç teminatının yatırılması yeterlidir. Vadeli piyasalarda yatırımcılar gerek fiyat artışlarından gerekse fiyat düşüşlerinden kaldıraçlı olarak getiri elde etme imkânına sahiptirler. Ancak kaldıraç etkisi yatırımcı için spot piyasaya göre çok daha hızlı ve büyük miktarda zarar etme riskini de içinde barındırır.
  • Fiyat düşüşlerinden de faydalanma olanağı: Vadeli piyasalar açığa satış imkânı verir. Bu sayede yatırımcılar kısa pozisyon alarak fiyat düşüşlerinden de faydalanabilir.
  • Vergi avantajı: Hisse senedi veya hisse senedi endekslerine dayalı vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinden elde edilen kazançlar %0 stopaja tabi olup, beyan edilmez.
  • Portföy çeşitlendirmesi: Vadeli piyasalar portföy çeşitlendirmesi ve dolayısıyla riskin yayılması açısından değişik seçenekler sunar.
  • Karşı taraf riski: VİOP' ta işlemler takas kurumunun (Takasbank) garantisi altındadır.
  • Teminatların nemalandırılması: Takasbank' ta teminat hesaplarında tutulan Türk Lirası cinsinden işlem teminatları Takasbank Fon Yönetimi tarafından mümkün olan en iyi şartlarda nemalandırılır.

Müşterilerimizin, Kurumumuz nezdinde açacağı yatırım hesabı ve bu hesap üzerinden gerçekleştirilecek tüm sermaye piyasası işlemleri, Sermaye Piyasası Kurulunca çıkartılan ilgili her türlü mevzuat ve benzeri tüm idari düzenleme hükümlerine tabidir.

YASAL BELGELER VE İŞLEM ESASLARI

VIOP işlemleri yapabilmek için aşağıdaki sözleşmeleri imzalamış olmanız gerekmektedir. Detaylı bilgi için Ak Yatırım İşlem Hattı’na 444 1 259 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

VIOP Risk Bildirim Formu için tıklayınız.

Teminat Tamamlama Çağrısı (Margin Call): Her gün seans kapanışından sonra Borsa İstanbul tarafından belirlenen vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerine ait gün sonu uzlaşma fiyatları baz alınarak tüm hesaplar güncellenir, açık olan pozisyon üzerinden piyasadaki olumlu ve olumsuz fiyat değişimleri sonucunda ortaya çıkan kârlar veya zararlar teminat hesabına günlük olarak yansıtılır. Oluşan zararlar, ilgili günün sonunda tahsil edilmekte, karlar ise bir sonraki iş günü hesaplara aktarılmaktadır.

Hesapların güncellenmesiyle oluşan değişiklikler sonucunda, hesaptaki tutarın teminat olarak bulunması gereken asgari tutarı aşması halinde, aşan kısım hesap sahibi tarafından çekilebilir.

Güncelleştirme işlemleri sonrasında hesapta bulunması gereken teminatın, takasbank nakit teminatının altına düşmesi durumunda Ak Yatırım tarafından teminatın en kısa süre içerisinde tekrar ‘Başlangıç Teminatı’ seviyesine getirilmesi istenir.

Teminat tamamlama son saati, kurumumuzda T+1 saat 13:30 olup, bir önceki güne ilişkin teminat tamamlama çağrısı bulunan hesaplar risk azaltıcı işlem yaparak veya nakit teminat yatırarak riskli durumdan çıkabilirler.

Nakit Türk Lirası yükümlülüğü olan yatırımcıların ise teminat tamamlama çağrısı kapama son saati 10:30'dur.

İŞLEM KANALLARI

VİOP işlemi yapmak isteyen yatırımcılar aşağıdaki kanallar aracılığıyla emirlerini gönderebilirler;

  • Akbank müşterisi olup, Akbank aracılığıyla Ak Yatırım'da bulunan VİOP işlemi yapmaya yetkili yatırım hesabını açtıran müşteriler Akbank'ın kanallarını kullanarak.
  • Ak Yatırım'da bulunan VİOP işlemi yapmaya yetkili yatırım hesabını doğrudan Ak Yatırım'dan açtıran müşteriler, Ak Yatırım'ın kanallarını kullanarak.

Ak Yatırım'ın işlem kanalları aşağıdaki gibidir:

Akbank'ın işlem kanalları aşağıdaki gibidir:

VİOP "Sıkça Sorulan Sorular" sayfasına ulaşmak için tıklayınız.
VIOP piyasası hakkında BİST üzerinden bilgi edinmek için tıklayınız.
Tıklayın Sizi Arayalım.

ak