Acentalarımız
ak yatirim

ak yatırım

ak yatırım
GÖNDER

Diğer Türev Araçlar

Ak Yatırım'ın işlem aracılığı faaliyeti kapsamında, yatırım hesabınız ile yurtiçi ve yurtdışı “Diğer Türev Araçları” işlemlerinizi yapabilirsiniz.

YURTİÇİ DİĞER TÜREV ARAÇLAR

Ak Yatırım, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VIOP) 'nda müşterilerinin emirlerini "İşlem Aracılığı Faaliyet Belgesi" ile Borsa İstanbul'a iletmektedir. Yatırımcılar, VİOP'ta çeşitli dayanak varlıklar üzerine düzenlenmiş olan "Vadeli İşlem Sözleşmeleri' ve "Opsiyon Sözleşmeleri' korunma, yatırım ve arbitraj amacıyla alıp satabilmektedir. Vadeli işlem piyasaları, yatırımcıların kaldıraçlı işlem yapmalarını sağladığı gibi etkin risk yönetimi yapmalarına da imkan sunmaktadır.

VIOP ile yatırımcılar beklentileri doğrultusunda belirli bir teminat/prim karşılığında;

 • Döviz kurları (TL/Dolar, TL/Euro, Euro/Dolar, RUB/TL, CNH/TL, GBP/USD)
 • Kıymetli madenler ( Altın (TL/gram, USD/ons), Gümüş (USD/ons))
 • Elektrik (Baz Yük Elektrik)
 • Faiz (Türk Lirası Gecelik Referans Faiz Oranı)
 • Yabancı Endeks (SASX 10 Endeks)
 • Endeks (BIST Likit Banka Endeksi, BIST Banka Dışı Likit Endeksi)

üzerine düzenlenmiş sözleşmeleri alıp satabilir ve VİOP'un sunduğu avantajlardan yararlanabilirler.

TradeAll, müşterilerine birçok vadeli işlem kontratında ilgili borsa saatleri içerisinde aktif alım-satım hizmeti sunmaktadır. Ak Yatırım, vadeli işlem sözleşmelerine dayanak teşkil eden finansal ürünlerin fiziki teslimatını gerçekleştirmemektedir.

Detaylı bilgi için tıklayınız.

VİOP AVANTAJLARI
 • Kaldıraç unsuru: Vadeli işlem piyasalarında pozisyon almak için, pozisyon değerinden daha düşük oranda başlangıç teminatının yatırılması yeterlidir. Vadeli piyasalarda yatırımcılar, fiyat artışları ve düşüşlerinden kaldıraçlı olarak getiri elde etme imkanına sahiptirler. Bunu yanı sıra, kaldıraç etkisinin yatırımcılar için spot piyasaya göre çok daha hızlı ve büyük miktarda zarar etme riskini de barındırdığı göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Fiyat düşüşlerinden de faydalanma olanağı: Vadeli piyasalar açığa satış imkanı sunar. Bu sayede yatırımcılar kısa pozisyon alarak fiyat düşüşlerinden de faydalanabilir.
 • Portföy çeşitlendirmesi: Vadeli piyasalar portföy çeşitlendirmesi ve dolayısıyla riskin yayılması açısından değişik seçenekler sunar.
 • Karşı taraf riski: VİOP'ta işlemler takas kurumunun (Takasbank) garantisi altındadır.
 • Sentetik Pozisyonlar:Vadeli piyasalarda işlem gören ürünler kullanılarak spot piyasalarda işlem gören ürünlerinkine benzer getiri grafiği olan sentetik pozisyonlar oluşturulabilir. Bu özelliği nedeniyle vadeli piyasalar, piyasalarda etkinliğin artırılmasına ve spot piyasadaki fiyat dalgalanmalarının (volatilite) azaltılmasına yardımcı olur
 • Teminatların nemalandırılması: Takasbank'ta teminat hesaplarında tutulan Türk Lirası cinsinden işlem teminatları Takasbank Fon Yönetimi tarafından mümkün olan en iyi şartlarda nemalandırılır.
YASAL BELGELER VE İŞLEM ESASLARI

Yatırımcıların Kurumumuz nezdinde açtıracakları hesaplar ve bu hesaplar üzerinden gerçekleştirilecekleri tüm sermaye piyasası işlemleri, Sermaye Piyasası Kurulunca çıkartılan ilgili her türlü mevzuat ve benzeri tüm idari düzenleme hükümlerine tabidir.

VIOP Risk Bildirim Formu için tıklayınız.

Teminat Tamamlama Çağrısı (Margin Call): Her gün seans kapanışından sonra Borsa İstanbul tarafından belirlenen vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerine ait gün sonu uzlaşma fiyatları baz alınarak tüm hesaplar güncellenir, açık olan pozisyon üzerinden piyasadaki olumlu ve olumsuz fiyat değişimleri sonucunda ortaya çıkan kârlar veya zararlar teminat hesabına günlük olarak yansıtılır. Oluşan zararlar ilgili günün sonunda tahsil edilmekte, karlar ise bir sonraki iş günü hesaplara aktarılmaktadır.

Hesapların güncellenmesiyle oluşan değişiklikler sonucunda, hesaptaki tutarın teminat olarak bulunması gereken asgari tutarı aşması halinde, aşan kısım hesap sahibi tarafından çekilebilir.

Güncelleştirme işlemleri sonrasında hesabın "Sürdürme Teminatı' seviyesine veya altına düşmesi durumunda Ak Yatırım tarafından teminatın en kısa süre içerisinde tekrar "Başlangıç Teminatı' seviyesine getirilmesi istenir (Teminat Tamamlama Çağrısı).

Teminat tamamlama son saati kurumumuzda T+1 saat 13:30 olup, bir önceki güne ilişkin teminat tamamlama çağrısı bulunan hesaplar risk azaltıcı işlem yaparak veya nakit teminat yatırarak riskli durumdan çıkabilirler.

Nakit Türk Lirası yükümlülüğü olan yatırımcıların ise teminat tamamlama çağrısı kapama son saati 10:30'dur.

İŞLEM KANALLARI

VİOP işlemi yapmak isteyen yatırımcılar aşağıdaki kanallar aracılığıyla emirlerini gönderebilirler;

 • Akbank müşterisi olup, Akbank aracılığıyla Ak Yatırım'da bulunan VİOP işlemi yapmaya yetkili yatırım hesabını açtıran müşteriler Akbank'ın kanallarını kullanarak.
 • Ak Yatırım'da bulunan VİOP işlemi yapmaya yetkili yatırım hesabını doğrudan Ak Yatırım'dan açtıran müşteriler, Ak Yatırım'ın kanallarını kullanarak.

Ak Yatırım'ın işlem kanalları aşağıdaki gibidir:

Akbank'ın işlem kanalları aşağıdaki gibidir:

Sıkça Sorulan Sorular sayfasına ulaşmak için tıklayınız.
VIOP piyasası hakkında BİST üzerinden bilgi edinmek için tıklayınız.
Tıklayın Sizi Arayalım.

ak